top of page

„Jde mi hlavně o radost z pohybu,"

 

říká šestinásobný paralympijský vítěz Jirka Ježek, který si letos poprvé zaběhne i na Klánovickém půlmaratonu

Jirko, léto máme za sebou. Jak jste si ho užil? Trávíte volný čas aktivně?

Pro mě je léto vždy hodně hektické. Pořádá se totiž spousta sportovních akcí, kterých se účastním buď aktivně nebo za mikrofonem, takže mám každý rok “o zábavu postaráno”.

Je pravda, že i volný čas hodně věnuji sportu a pohybu, čemuž léto pomáhá, protože jsou dny dlouhé a počasí většinou vlídné…

 

Zavítal jste v létě na nějaké závody, ať už běžecké či cyklistické?

Samozřejmě! Po ukončení profesionální cyklistické kariéry dělím svůj čas mezi obě aktivity půl na půl a musím říci, že kolo i běhání miluji úplně stejně. Ale pozor, já na těch akcích, kterých se účastním, opravdu nezávodím, to už rád přenechávám mladším a “hladovějším”. Závody jsou pro mě spíš společenskou událostí a šancí potkávat sportovní nadšence, kteří mají sport rádi, stejně jako já.

 

Poprvé se letos objevíte i na Klánovickém terénním půlmaratonu. Co bylo motivací/čím Vás závod láká? Jakou trasu jste zvolil?

O Klánovickém půlmaratonu jsem několikrát slyšel od svých kamarádů a letos mi to konečně časově vyšlo, takže rád přijedu. Poběžím desítku, protože trasa vede terénem a běhání s protézou mimo asfalt není úplně ideální, takže deset kilometrů bude pro mě dostatečnou výzvou…

 

Poběžíte sám nebo se přidá i Vaše žena Soňa, která je rovněž zapálenou sportovkyní?

Přijedeme samozřejmě oba! Vždycky se snažíme všechny aktivity dělat společně. Prožili jsme spolu i celou mojí profesionální kariéru, kdy Soňa byla mojí manažerkou, takže i všechny naše aktuální sportovní aktivity se snažíme dělat společně. Je to i skvělá vzájemná motivace, protože, ruku na srdce, všichni jsme občas unavení, ale ten druhý to dokáže zlomit. A vzájemná radost z pohybu i zážitky z akcí jsou vždycky lepší, když je máme s kým sdílet.

 

Když vše vyjde dle ideálních představ, zaběhneme si závod uprostřed prosluněného babího léta. Jaké je za Vás ideální počasí ke sportu?

Na kole jezdím už jen za krásného počasí. Závodů a tréninků v dešti a zimě jsem si za těch pětadvacet let užil až dost… Ale běhat se dá v jakémkoli počasí, a to mě na tom baví, dokonce mi pro běh víc vyhovuje chladnější počasí.

 

Jste historicky nejúspěšnější český paralympionik a ve světovém měřítku také nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Bezpochyby máte soutěžení rád, ale jak jste již zmínil, teď už přenecháváte prostor mladším a hladovějším. Co si na závodech užíváte nejvíc nyní?

Ano, jak už jsem říkal, o veškeré sportovní ambice a soutěživost jsem přišel s koncem kariéry. Mám to v sobě vyřešené. Vyhrál jsem toho v životě tolik, že ambice a souboje o výsledky rád přenechám dalším. Sport si chci jen užívat. Samozřejmě, že se snažím dostat do cíle co nejrychleji, ale není v tom touha bojovat o umístění a výsledky. Baví mě se zlepšovat, hlavně tedy v běhání, ale není to pro mě zas tak důležité. Jde mi hlavně o radost z pohybu.

 

Co Vám obecně v životě dělá radost a na co se vždy těšíte?

Mám to obrovské štěstí, že mě baví vše, co aktuálně dělám. Takže se dá říci, že se těším na každý další den… A sportovní aktivity jsou pravidelnou součástí mých dnů, takže se těším, že i v neděli 15.10. prožijeme s manželkou na Klánovickém půlmaratonu nádherný den ve sportovním duchu mezi podobně naladěnými lidmi!

 

Děkuji a my se těšíme na startu!

Letape-095.jpg
WEBD0055-original.jpeg
WEBC4209-original.jpeg
bottom of page