top of page

Vychutnávej si nejen běh, ale i okolí. Víš o tom, že Klánovický les je největším lesem na území Prahy? Ještě jsi zde nebyl? Vyprav se do něj.

Praha - Klánovice

Pražská městská část obklopená největším lesem na území Prahy. Svá zlatá léta zažily Klánovice ve 20-30. létech 20.století, kdy zde vyrostly známé lázně s bazénem lákající na radonovou vodu. Do Klánovic se jezdilo na víkend za Prahu do přírody. Dodnes jsou Klánovice krásnou "lesní" čtvrtí napojené na Prahu železniční tratí.

Klánovický les
 

Klánovický les zaujímá plochu na východním okraji Prahy a je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Osada Žák
 

Osada Žák stávala na území dnešního Klánovického lesa (zvaného také Vidrholec) na východ od dnešní pražské části Klánovice. Pozůstatky některých staveb jsou dodnes patrné. V průběhu 16. a 17. století zanikly v této oblasti ještě vesnice Hol, Lhota nad Úvalem (v některých pramenech nazývaná Vidrholec) a Slavětice.

Kaplička Panny Marie

 

Kaplička Panny Marie v Nových Jirnech byla postavena v roce 1914 v novojirenském lese, v místě zvaném "V zadních dubinách". Původně zde stával mohutný dub s dutinou, ve které byl umístěn obrázek Panny Marie. Strom shořel roku 1911 a v roce 1912 byl skácen. Kaplička se zvoničkou byla postavena členy Okrášlovacího spolku  v Jirnech.

Smrček v pařezu
 

Když se vydáte po žluté turistické značce, narazíte i na sazeničku smrku, která se uchytila v pařezu a vytváří krásnou přírodní symbiózu. Půlmaratonci jej potkají 2x (9,5 a 19,5km), 10káři na 8,5km. Všimnete si ho?

Bývalé dostihové závodiště Xaverov

Trasa 1/2Maratonu proběhne i po bývalém dostihovém závodišti Xaverov, vidět jsou zde ještě zbytky proutěných překážek a nedaleko probíhá chov koní.

Rybníky na Placinách

půlmaratonci na začátku své trasy proběhnou po hrázi zrekonstruovaných rybníků Na Placinách, které slouží jako chovné a často zde místní rybáři konají závody.

Golfová klubovna

Proběhnete i kolem prvorepublikové klubovny, kam svého času chodil hrát i Jan Masaryk.

Lesní hájovna

Klánovický les je plný zvěře, pokud žádnou neuvidíte, dívejte se pozorně na cca 6.km půlmaratonu u obor hájovny.

bottom of page