top of page
TRASA ZÁVODU

 

V roce 2023 došlo k oficiálnímu změření tras. U 1/2Maratonu se můžete těšit na reálných 21,0975km. 10km trasa má 10,171m - na metě 10km bude mezičas.

Trasy ke stažení v GPX:

1/2Maraton - GPX

10km - GPX

Nebaví tě běhat jen po asfaltu a máš rád přírodu? Hledáš závod v krásném prostředí a terénu, po nádherných lesních stezkách, okolo zaniklých středověkých vesnic, místy kde v minulosti řádili loupežníci a přesto bez stoupání? Díky Klánovickému terénnímu půlmaratonu poznáš nejhezčí zákoutí Klánovického lesa.

Závod je veden po lesních cestách, naučné stezce, menšími i většími stezkami. Podkladem jsou hliněné a štěrkové cesty s minimem asfaltu, vždy však po cestě. Občas narazíš i na kaluže a trochu bláta, ale přeci nejsi z cukru. Z výběhů kopců si hlavu lámat nemusíš - převýšení je v řádu desítek metrů (cca 120 na 1/2M). Rozhodně se nebudeš nudit.

 

Trasa 1/2Maratonu je jednokolová a půlmaratonci uvidí ještě více z Klánovického lesa.  Desítka zůstává jako v minulých letech a půlmaratonci se na ní připojí v druhé části závodu. Vzdálenosti jsou změřeny přesně (10km závod má 10,171m, na 10km je mezičas). Štafetový závod absolvuje 1/2Maratonskou trasu, předávka je na 10,8km - při náběhu do druhé části trasy - jen kousek od startu.

 

 

 

 

 

10KM: Start závodu je u ZŠ Klánovice, odkud se běží na Úvaly, po žluté turistické na Cyrilov, lehce se zaběhne na kraj Nových Jiren, okolo kapličky zpět k rozcestníku na Cyrilově. Dále se kopíruje trasa naučné stezky Klánovickým lesem - zelená značka. po přeběhnutí hlavní cesty spojující Klánovice-Úvaly se na půl cestě k trati zabočí vpravo a běží souběžně s železnicí až ke Štramberku a dále podél trasy k hospodě u lesa a dále po žluté až k místu prvního odbočení po startu. Po ostré levé se běží do cílové rovinky resp. do druhého kola (prodlouženého o 1km).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

desitka 23.jpg
pulmaraton 23.jpg
certifikovana trasa.png

Pro dětské kategorie budou připraveny zkrácené tratě:

400M

1Km

2Km (2 kola)

Mapa Canicrossového závodu - vzdálenost 5,1km

canicross nova mapa.JPG
Course of the race

COURSE OF THE RACE

 

Download in GPX:

1/2Maraton - GPX

10km - GPX

Certificated course = halfmarathon is exactly 21,0975 km!

Is the running your joy and passion? Do you dislike to run just on the beaten road and do you like the nature? Do you look for a race in a beautiful environment and terrain which is run on forest tracks with no steep climbs near deserted villages from middle ages where the robbers were robbing? Thanks to Klánovice halfmarathon, you will get to know the most beautiful spots of Klánovice forest.

 

COURSE OF KLÁNOVICE HALFMARATHON

The course of the race is on forest tracks, on nature trail and other tracks while their base is either clay or gravel with a little of tarmac, however, it is still a road. Sometimes, it is possible that you will encounter puddles and mud, however, don’t worry, you’ll make it. You also do not have to worry about the ascents since the total vertical drop is in tens of meters. It is not going to be boring.

 

The course of Halfmaraton race is one lap only – the runners will see even larger part of Klánovice forest. The course of 10k run is the same as it was in the last year, the halfmarathon runners will join the course in the second part of the race. 

 

10k run: The start of the race is at Klánovice basic school. From the start, the course is led towards Úvaly on the yellow marked tourist trail to Cyrilov. Then it runs to the edge of Nové Jirny and around the chapel back to the signpost at Cyrilov. After that, the course is led on the nature trail which leads through Klánovice forest – it is a green marked trail. After the runners run across the main road which connects Klánovice and Úvaly, they turn (halfway to the railway) right and they run parallel to the rail to Štramberk. After that, they run along the trail to inn near the forest and then on the yellow marked track to the place of the first turn after the start. After the sharp left turn, they run to the finish line (or to the second lap which is extended by 1km).

For children’s categories, there will be prepared the following races:

400m

1k

2k (2 laps)

 

Map of the Canicross race – length: 5,1k

bottom of page