top of page

Městská policie Praha na

Klánovickém půlmaratonu

Jednadvacet je nejen kilometrová vzdálenost Klánovického

půlmaratonu, ale i počet přihlášených zástupců Městské policie

Praha do druhého ročníku tohoto závodu. Deset z nich se vydá

na půlmaratonskou trasu, zbytek absolvuje 10 kilometrů. O běhání

členů MP Praha jsme si povídali s Mgr. Marcelou Kilarskou, odborným

učitelem Útvaru vzdělávání Městské policie hl. m. Prahy.

 

Běhání je určitě běžnou součástí práce městských strážníků.

Jak většina z nich běhání bere - je to pro ně relax a čištění

hlavy, nebo to berou jen jako nástroj pro zvýšení kondice?

 

Běh obecně se v dnešní době stává fenoménem. Závodů v běžeckém kalendáři přibývá, protože roste zájem o tento druh sportu. A není se čemu divit. K běžeckému tréninku potřebujete jen kvalitní boty, motivaci a čas. Nejinak je tomu i u nás. Běžnou součástí naší práce běh jako takový není. Strážníci by měli mít výbornou fyzickou kondici, která je u strážníků v přímém výkonu služby prověřována každé dva roky formou tzv. prověrek. Avšak u většiny členů našeho běžeckého oddílu je běhání víc než jen nástroj ke zvyšování kondice. Je to životní styl, vášeň, závislost. Kdo běhá, chápe J.

 

Sdružujete běžce v nějakém policejním běžeckém klubu? Pokud ano, jak vznikl a kolik má v současnosti členů?

 

Myšlenka vytvořit běžecký oddíl nás napadla koncem roku 2014. Mnozí z nás běhali pod hlavičkou MP Praha již dříve, aniž bychom byli členy konkrétního oddílu. Na začátku loňského roku jsme za podpory vedení Městské policie hl. m. Prahy založili v rámci Sportovního klubu Městské policie hl. m. Prahy běžecký oddíl, který má v tuto chvíli 25 členů. Převážná většina je mužů, ženy jsme jen čtyři. Členy oddílu jsou nejen vynikající běžci, kteří se umísťují na stupních vítězů různých věkových kategorií, ale i běžci, kteří začínají, trénují a snaží se neustále zlepšovat, mají své osobní cíle.

 

Je pro vás účast na závodech motivací? Jak jinak se ještě motivujete k lepším běžeckým výkonům?

 

Účast na závodech je ta pověstná třešnička na dortu. Pro mnohé naše běžce je závodění novinkou, dříve jen běhali bez možnosti se srovnat s ostatními. Osobně si nedokážu představit, že bych jen trénovala a nezávodila, ale každý jsme jiný. Na závodech vidí naši běžci, jak se jim podařilo připravit se, mají srovnání s ostatními závodníky, a to nejen z našeho oddílu. A pokud se jim podaří překonat svůj nejlepší osobní výsledek, je to impuls pro další trénink, další zlepšování. Může se stát i opak, závodník se přecení a sáhne si na dno svých sil, ale i to ho může posunout v tréninku dále.

 

Proč jste si pro svou účast vybrali právě Klánovický půlmaraton?

 

Důvodů, proč jsme zvolili Klánovický půlmaratón je více. Jak už jsem zmínila, v kalendáři je celá řada závodů a i v říjnu je na výběr z mnoha nabídek. Vloni běžel jeden z našich členů první ročník a doporučil tento závod ostatním. Nechali jsem běžce vybrat z více možností, nakonec jsme zvolili právě Klánovice. Jedním z důvodů bylo i to, že jako alternativu lze vybrat trať kratší – na 10 km. Přece jen v říjnu pomalu končí závodní sezóna a mnozí z nás již odpočívají a nabírají síly a motivaci na příští rok. Proto máme zastoupení nejen na trati půlmaratonské, ale i kratší. A pro mne osobně jsou Klánovice “tréninkovým” domovem. S naším psem, border kolií Cherie, v klánovickém lese absolvuji většinu svých tréninků, bydlíme totiž na Černém Mostě. Je možné, že přihlásím jedno z našich dětí i na canicross.

 

V Klánovickém lese mají základnu policejní psovodé. Chystá se někdo z nich na canicross, který je součástí Klánovického půlmaratonu? Jsou vůbec takové akce pro policejní psy vhodné?

 

Shodou okolností byl vedoucí Útvaru psovodů Městské policie hl. m. Prahy u nás na Útvaru vzdělávání v prolongačním kurzu. Není mu známo, že by některý z našich psovodů na závodech tohoto formátu startoval. Ale necháme se překvapit, třeba se někdo ke startu rozhodne. Jen si nemyslím, že by to bylo se psem služebním. Do Útvaru psovodů jsou zařazeni nejen psovodi se psy určenými pro hlídkovou činnost, ale i psovodi se psy záchranářskými. Je to spíš otázka na ně, odborníky, zda je se psem služebním možno startovat i na takových akcích.

 

Kolik závodů za rok asi tak absolvujete? Kde vás v letošním roce ještě můžeme potkat?

 

V letošním roce celý náš tým startoval na závodech v Praze, a to Palestra Kbelská desítka, Sportisimo ½ maraton a Volkswagen maraton, část týmu se zúčastnil Přeboru bezpečnostních složek v Pardubicích, v rámci Pardubické devítky. Po prázdninách se chystáme na Birel Grand Prix, Běchovice a sezónu zakončíme u vás v Klánovicích. Pět zástupců oddílu ještě navíc reprezentuje MP Praha na všech závodech seriálu Run Czech – v Karlových Varech, v Českých Budějovicích, v Olomouci a v Ústí nad Labem. Úžasné zážitky si neseme jako tým z dubnového závodu Run Czech ve Stromovce, kde jsme běželi závod O2 Pražská štafeta. Pořadatelé nám nabídli možnost sestavit 3 týmy a atmosféra byla nádherná, fungoval Team spirit (týmový duch J ). Jinak naši běžci startují i na dalších běžeckých závodech, na ně se přihlašují individuálně.

 

Děkujeme za rozhovor a držíme palce v závodě.

plakát_verze_8_letní_verze

plakát_verze_8_letní_verze

A4_plakát_verze_5_letní_verze

A4_plakát_verze_5_letní_verze

upravene 5

upravene 5

upravene 3

upravene 3

o2 štafeta

o2 štafeta

Upravene 2

Upravene 2

Pardubická_9

Pardubická_9

pardubice

pardubice

bottom of page